Resultat helgen
Fredag:
Träningsmatch:
Sennans IF-GIF/VIF 7-1 (5-0)
Mål GIF/VIF: Johndeff Yamaro
Lördag:
Träningsmatcher:
LFK U19-YBK 4-1 (2-1)
Mål LFK: Hugo Josefsson 2, Hugo Persson, Victor Norberg
Mål YBK: William Hjelm
SBK-Hovs GoIF 1-4 (0-4)
Mål SBK: Qerim Mustafa
Högaborgs BK-LFK 2-3 (1-1)
Mål LFK: Oscar Murro 2, Zemri Callaku (straff)
SIF-IF Salamis 0-5 (0-2)
Söndag:
DM:
LFK-Alets IK 3-0 (1-0)
Mål LFK: Laruent Qitaku, Hugo Persson, Elis Wijk
Kullavik/Särö-LTIK 2-4 (0-3)
Mål LTIK: Erik Hansson 2, Victor Johansson, Malte Johansson
DM, dam:
LFK-Lerkils IF uppskjuten
//P.
Inför helgen
Fredag:
Träningsmatch:
Sennans IF-GIF/VIF kl 18:30, Oskarströms konstgräs
Lördag:
Träningsmatcher:
LFK U19-YBK kl 11:00, Glänninges konstgräs
SBK-Hovs GoIF kl 12:00, Veinge konstgräs
Högaborgs BK-LFK kl 13:00, Harlyckans konstgräs
SIF-IF Salamis kl 13:00, Båstads konstgräs
Söndag:
DM:
LFK-Alets IK kl 14:00, Glänninges konstgräs
Kullavik/Särö-LTIK kl 14:00, Maleviks konstgräs
DM, dam:
LFK-Lerkils IF kl 16:00, Glänninges konstgräs
//P.
Resultat helgen
Fredag:
Träningsmatch:
Västra Karups IF (6)-YBK 2-1 (1-1)
Mål YBK: Simon Svanberg
Lördag:
DM:
GIF/VIF-Glommens IF 5-0 (3-0)
Träningsmatcher:
VBoIS-IF Salamis 2-2 (0-1)
Mål VBoIS: Simon Johansson, Hampus Einarsson
LTIK-IF Leikin 0-6 (0-2)
Stafsinge IF-LFK 2-2 (2-0)
SBK-Hovs GIF 3-1 (1-1)
Mål SBK: Ardian Berisha 2, Kenan Ramadani
Söndag:
DM:
RGIF/BKW-Frillesås IF 0-8 (0-5)
DM, dam:
Vinbergs IF-LFK 0-8 (0-3)
Mål LFK: Linnea Nilsson 3, Alva Johansson 3, Blerina Mazreku, Lisa Pålsson
//P.
Inför helgen
Lördag:
DM:
GIF/VIF-Glommens IF kl 12:00, Veinge konstgräs
Träningsmatcher:
VBoIS-IF Salamis kl 09:30, Örkelljunga konstgräs
LTIK-IF Leikin kl 10:00, Veinge konstgräs
Stafsinge IF-LFK kl 12:15, Kristineslätt IP
SBK-Hovs GIF kl 16:00, Veinge konstgräs
Söndag:
DM:
RGIF/BKW-Frillesås IF kl 12:15, Veinge konstgräs
//P.
Ungdomsdomarkurs
Ungdomsdomarutbildning
För pengarna som Södra Hallands Småklubbsallians fick från Academy FF
erbjuder vi genom Hallands FF en ungdomsdomarkurs utan kostnad (600,-)
Antal platser: 16
Kursen är för spelformen 9 mot 9.
Deltagarna bör ha genomgått ”barndomarutbildningen”
Vi prioriterar en deltagare per förening.
Blir det inte fulltecknat kan flera från samma förening få plats.
Kursen är 5 timmar teori och 1 timme praktik.
Godkänd utbildare från Hallands FF.
Medtag egen visselpipa.
För och eftermiddagsfika samt lättare lunch ingår.
När? Lördagen den 16 Mars kl. 9-15
Var? Nya ”allaktivitetshuset” Gröningen, Skottorp
Info/anmälan: [email protected] 070 560 39 17 Ange mailadress
och födelsenummer i anmälan som lämnas senast 5 mars.
Välkomna! Styrelsen, Södra Hallands Småklubbsallians
Resultat helgen
Fredag:
DM:
Vapnö IF-RGIF/BKW 5-3 (3-0)
Mål RGIF: Albin Hultin, Jonas Kristiansson, Noak Nilsson
Lördag:
Ullareds IK-LFK 1-1 (0-1)
Mål LFK: Liam Berzander
Unite People FC-LTIK 1-4 (1-2)
Mål LTIK: Malte Johansson 2, Simon Vedin, Axel Jakobsson
Träningsmatcher:
Förslövs IF-SBK 5-6
Mål SBK: Ardian Berisha 6
Västra Karups IF (6)-K/HFF 5-4 (2-1)
Mål VKIF: Theo Gullberg 2, Anders Salomonsson 2, David Andersson
Mål K/HFF: Noah Lundin Svensson 4
Söndag:
DM:
Kvibille BK-GIF/VIF 5-0 (2-0)
DM, dam:
LFK-Trönninge IF 7-0 (4-0)
Mål LFK: Linnea Nilsson 3, Vendela Markow, Amelie Wennström, Meliha Ibrahimovic, Moa Jönsson Dunder
Träningsmatch:
SIF-Össjö IF 1-3 (0-3)
Mål SIF: Oskar Nilsson
//P.
Inför helgen
Fredag:
DM:
Vapnö IF-RGIF/BKW kl 19:00, Kärlekens konstgräs
Lördag:
Ullareds IK-LFK kl 13:00, Ullareds konstgräs
Unite People FC-LTIK kl 15:30, Håstens konstgräs
Träningsmatcher:
Förslövs IF-SBK kl 11:00, Förslövs konstgräs
Västra Karups IF (6)-K/HFF kl 15:00, Förslövs konstgräs
Söndag:
DM:
Kvibille BK-GIF/VIF kl 12:00, Halmstad Arena
DM, dam:
LFK-Trönninge IF kl 16:00, Glänninges konstgräs
Träningsmatch:
SIF-Össjö IF kl 11:00, Båstads konstgräs
//P.
Alliansens årsmöte
Södra Hallands småklubbsallians håller årsmöte onsdagen den 13 mars klockan 18:30. Platsen är Skottorps IF:s nya aktivitetshus på Gröningen.
Det bjuds på smörgåstårta.
Före detta elitdomaren Sandra Mårdh (tidigare Fogelberg), bördig från Laholm, kommer och berättar om Hallands FF:s domarprojekt, där även bloggaren är med.
Välkomna! /Styrelsen
Resultat helgen
Lördag:
Träningsmatcher:
SBK-YBK 4-2 (0-1)
Mål SBK: Ardian Berisha 3, Xander Hansen
Mål YBK: Robert Cummings, William Hjelm
IFK Rössjöholm-VBoIS 1-0 (0-0)
Hjärnarps GIF-SIF 3-3 (2-0)
Mål SIF: Sebastian Botros 2, Eric Lindberg
Söndag:
DM:
GIF/VIF-Bua IF 1-2 (1-0)
Mål GIF/VIF: Oliver Gustafsson
LTIK-Löftadalens IF 2-1 (1-0)
Mål LTIK: Felix Pettersson, Anton Hemhagen
Laholms FK-IF Centern 3-2 (2-1)
Mål LFK: Gjenis Zeqiri, Adam Vernersson, Herman Johansson
//P.
Inför helgen
Lördag:
Träningsmatch:
SBK-YBK kl 12:00, Veinge konstgräs
Söndag:
DM:
GIF/VIF-Bua IF kl 11:00, Veinge konstgräs
LTIK-Löftadalens IF kl 13:00, Veinge konstgräs
Laholms FK-IF Centern kl 13:00, Glänninge Park
//P.
RGIF/BKW kryssade i DM
DM grupp 7:
Ränneslöv/Walldia-Hyltebruks IF 3-3 (1-3)
Mål R/W: Anwar Hussain, Noak Nilsson, Jonas Kristiansson
//P.
Alliansens årsmöte
Södra Hallands småklubbsallians håller årsmöte onsdagen den 13 mars klockan 18:30. Platsen är Skottorps IF:s nya aktivitetshus på Gröningen.
Det bjuds på smörgåstårta.
Före detta elitdomaren Sandra Mårdh (tidigare Fogelberg), bördig från Laholm, kommer och berättar om Hallands FF:s domarprojekt, där även bloggaren är med.
Välkomna! /Styrelsen
Resultat helgen
Lördag:
DM:
BK Astrio-LFK 1-0 (1-0)
Läs kommentar från tränare Joseph Wahlund på LT:s hemsida under måndagen.
Träningsmatch damer:
LFK-Halmstads BK 1-3 (1-0)
Mål LFK: Vendela Markow
//P.
Inför helgen
Lördag:
DM:
BK Astrio-LFK kl 14:15, Söndrums konstgräs
Träningsmatch damer:
LFK-Halmstads BK kl 13:00, Glänninge Park
//P.
Årets lag 2023
Här är årets lag i den lokala fotbollen. Tillhörande krönika hittas
här.
Gott nytt år!
//P.
Årets spelare
Vill du synas i fotbollsbilagan
Vill du vara med och synas i LT:s fotbollsbilaga? Hälften av pengarna som kommer in går tillbaka till de lokala fotbollsföreningarna.
Kontakta Stefan Suokas om du är intresserad: 073-3279002
Vintercupen
Resultat:
Grupp 1
HIS-SBK 2 1-1
K/HFF-LFK svart 0-2
Trönninge BK-HIS 1-0
SBK 2-K/HFF 1-3
LFK svart-TBK 0-2
HIS-K/HFF 3-1
SBK 2-FK svart 0-5
K/HFF-TBK 0-1
LFK svart-HIS 0-1
TBK-SBK 2 6-1
1. TBK 9 poäng
2. HIS 7 poäng
3. LFK svart 4 poäng
4. K/HFF 3 poäng
5. SBK 2 1 poäng
Grupp 2
LTIK-LFK vit 1-2
GIF/VIF-SBK 1 0-2
LFK vit-GIF/VIF 0-2
SBK 1-LTIK 1-4
LFK vit-SBK 1 2-0
LTIK-GIF/VIF 4-1
1. LTIK 6 poäng (+5)
2. LFK vit 6 poäng (+1)
3. SBK 1 3 poäng (-1)
4. GIF/VIF 3 poäng (-2)
Kvart:
TBK-GIF/VIF 2-1
LFK vit-LFK svart 0-4
LTIK-K/HFF 2-1 e förl.
SBK 1-HIS 2-0
Semi:
TBK-LFK svart 2-0
LTIK-SBK 1 3-1
Bronsmatch:
LFK svart-SBK 1 2-1 e förl.
Final:
TBK-LTIK 3-2 e str.
Skyttekung: Zam Göstasson, LTIK 5 mål
//P.
Skottorp vann
Testmatch:
Hovs GIF-Skottorps IF 4-6 (2-3)
Mål SIF: Olle Günther Hanssen 2, Oscar Gusastafsson 2, Malte Croon, Mohammad Alothman
//P.
Vintercupen 25/11 lottning
Grupp 1
Hasslöv |
Skogaby 2 |
Kornhult/Hishult |
LFK svart |
Trönninge BK |
Grupp 2
Lilla Tjärby |
LFK vit |
Genevad/Veinge |
Skogaby 1 |
Grupp 1
08.00 |
Hasslöv |
- |
Skogaby 2 |
08.20 |
Kornhult/Hishult |
- |
LFK svart |
08.40 |
Trönninge BK |
- |
Hasslöv |
09.00 |
Skogaby 2 |
- |
Kornhult/Hishult |
09.20 |
LFK svart |
- |
Trönninge BK |
09.40 |
Hasslöv |
- |
Kornhult/Hishult |
10.00 |
Skogaby 2 |
- |
LFK svart |
10.20 |
Kornhult/Hishult |
- |
Trönninge BK |
10.40 |
LFK svart |
- |
Hasslöv |
11.00 |
Trönninge BK |
- |
Skogaby 2 |
Grupp 2
11.20 |
Lilla Tjärby |
- |
LFK vit |
11.40 |
Genevad/Veinge |
- |
Skogaby 1 |
12,00 |
LFK vit |
- |
Genevad/Veinge |
12,20 |
Skogaby 1 |
- |
Lilla Tjärby |
12,40 |
LFK vit |
- |
Skogaby 1 |
13,00 |
Lilla Tjärby |
- |
Genevad/Veinge
|
KVARTSFINALER
13.30 |
Ettan gr 1 |
|
Fyran gr 2 |
13.50 |
Tvåan gr 2 |
|
Trean gr 1 |
14.10 |
Ettan gr 2 |
|
Fyran gr 1 |
14.30 |
Tvåan gr 1 |
|
Trean gr 2 |
SEMIFINALER
15.00 |
Segr kvf 1 |
|
Segr kvf 2 |
15.20 |
Segr kvf 3 |
|
Segr kvf 4 |
MATCH OM 3:E PRIS
15.40
FINAL
16.00