Händelserik torsdag

Löser det sig med belysningen vid konsgräset i Veinge trots allt? Läs här.
 
Inga sjuor 2020 och Klass 2 och 3 skrotas. Läs här.
 
Här är DM-lottningen.
 
LFK-dam förstärker. Läs här.
 
//P.

Tränarkarusellen

Läs om tränarkarusellen här.
 
Läs om Våxtorps BoIS uppstart här.
 
Läs om LFK:s nye assisterande tränare här.
 
//P.

Vintercupen 2

Läs om Vintercupen här.

 

Lördagen den 23 november:

 

Grupp 4


Vidare från Grupp 4:

1:a GIF/VIF

2:a Ysby BK

Bäste målskytt: Dren Berisha, Skogaby BK 4 mål

 

Resultat:


09.00 Skogaby 2 - L Tjärby blå             3-0

09.20 Genevad/Veinge - Ysby              0-0
09.40 L Tjärby blå - Genevad/Veinge  0-1 
10.00 Ysby - Skogaby 2                         1-1
10.20 L Tjärby blå - Ysby                       1-4
10.40 Skogaby 2 - Genevad/Veinge    0-2

 

Kvartsfinaler:

11.00 Walldia 2 - LFK vit           2-1
11.20 LFK svart - Ysby              3-1 
11.40 Walldia 1 - Centern 1      0-3
12.00 GIF/VIF - Vapnö                1-1, 4-2 efter straffar       


Semifinaler: 
12.30 Walldia 2 - Centern 1     1-4
13.00 LFK svart - GIF/VIF          7-0 

Match om 3:e pris: 
13.30 Walldia 2 - GIF/VIF                     2-0

Final
14.00 Centern 1 - LFK svart               1-1, 6-5 efter straffar

 

Vinnare:

IF Centern 1

 

Målkung: Adam Vernersson, LFK  7 mål


LFK:s tränare presenterad

 
Han är Laholms FK:s nya tränare.
 
//P.

Vintercupen ett

Lördagen den 16 november

 

Vidare från Grupp 1:

 

1:a Walldia 2

2:a Centern 1

 

Bästa målskyttar: Perparim Beqaj Walldia 3 mål, Hannes Persson Walldia 3 mål  

 

Vidare från Grupp 2:

 

1:a LFK svart

2:a Vapnö

 

Bästa målskyttar: Adam Vernersson LFK 3 mål, Adam Johansson Lilla Tjärby 3 mål, Joel Åberg Vapnö 3 mål  

 
Vidare från Grupp 3:

 

1:a Walldia 1

2:a LFK vit

 

Bästa målskyttar: Victor Ivarsson Centern 3 mål, Kenan Ramadani Walldia 3 mål, Nderim Peci Walldia 3 mål  

 

Lördagen den 23 november

 

Grupp 4

 

Skogaby 2 
L Tjärby blå 
Genevad/Veinge 
Ysby

 

Lördagen den 16 november:

 

GRUPP 1

 

08.00 Skogaby 1 - Centern 1 1-0

08.20 Hasslöv - Walldia 2 0-2

08.40 Centern 1- Hasslöv 3-1

09.00 Walldia 2 - Skogaby 1 4-1

09.20 Centern 1- Walldia 2 3-3

09.40 Skogaby 1 - Hasslöv 0-1

 

GRUPP 2

 

10.00 Vapnö - LFK svart 0-1

10.20 Knäred - L Tjärby röd 1-3

10.40 LFK svart - Knäred 5-0

11.00 L Tjärby röd - Vapnö 1-2

11.20 LFK svart - L Tjärby röd 2-2

11.40 Vapnö - Knäred 3-0

 

GRUPP 3

 

12.00 Kornhult/Hishult - LFK vit 3-1

12.20 Centern 2 - Walldia 1 0-4

12.40 LFK vit - Centern 2 2-0

13.00 Walldia 1 - Kornhult/Hishult 3-0

13.20 LFK vit - Walldia 1 3-1

13.40 Kornhult/Hishult - Centern 2 0-5  

 

Lördagen den 23 november:

 

GRUPP 4:

 

09.00 Skogaby 2 - L Tjärby blå

09.20 Genevad/Veinge - Ysby

09.40 L Tjärby blå - Genevad/Veinge

10.00 Ysby - Skogaby 2

10.20 L Tjärby blå - Ysby

10.40 Skogaby 2 - Genevad/Veinge  

 

Kvartsfinaler

11.00 Walldia 2 - LFK vit 
11.20 LFK svart - Tvåan gr 4 
11.40 Walldia 1 - Centern 1 
12.00 Segr gr 4 - Vapnö

 

Semifinaler 
12.30 Segr kvf 1 - Segr kvf 3

13.00 Segr kvf 2 - Segr kvf 4 

Match om 3:e pris 
13.30 

Final 
14.00


Spelschema Vintercupen 2019

 

Lördagen den 16 och 23 november


Grupp 1
Skogaby 1
Centern 1
Hasslöv
Walldia 2

 

Grupp 2
Vapnö
LFK svart
Knäred
L Tjärby röd

 

Grupp 3
Kornhult/Hishult
LFK vit
Centern 2
Walldia 1 


Grupp 4
Skogaby 2
L Tjärby blå 
Genevad/Veinge
Ysby


Lördagen den 16 november:


GRUPP 1
08.00 Skogaby 1 - Centern 1
08.20 Hasslöv - Walldia 2
08.40 Centern 1- Hasslöv
09.00 Walldia 2 - Skogaby 1
09.20 Centern 1- Walldia 2
09.40 Skogaby 1 - Hasslöv


GRUPP 2
10.00 Vapnö - LFK svart
10.20 Knäred - L Tjärby röd 
10.40 LFK svart - Knäred
11.00 L Tjärby röd - Vapnö
11.20 LFK svart - L Tjärby röd 
11.40 Vapnö - Knäred


GRUPP 3
12.00 Kornhult/Hishult - LFK vit
12.20 Centern 2 - Walldia 1
12.40 LFK vit - Centern 2
13.00 Walldia 1 - Kornhult/Hishult
13.20 LFK vit - Walldia 1
13.40 Kornhult/Hishult - Centern 2

 

Lördagen den 23 November:

 

GRUPP4
09.00 Skogaby 2 - L Tjärby blå 
09.20 Genevad/Veinge - Ysby
09.40 L Tjärby blå - Genevad/Veinge
10.00 Ysby - Skogaby 2
10.20 L Tjärby blå - Ysby
10.40 Skogaby 2 - Genevad/Veinge

 

Kvartsfinaler
11.00 Segr gr 1 - Tvåan gr 3
11.20 Segr gr 2 - Tvåan gr 4
11.40 Segr gr 3 - Tvåan gr 1
12.00 Segr gr 4 - Tvåan gr 2


Semifinaler
12.30 Segr kvf 1 - Segr kvf 3
13.00 Segr kvf 2 - Segr kvf 4

Match om 3:e pris
13.30

Final
14.00


Lottning Vintercupen

(null)


LFK kvar i trean

Kval till tvåan:
 
IFK Malmö-Laholms FK 1-2 (0-1) 3-3 efter förlängning
Mål LFK: Gjenis Zeqiri (straff), Rasmus Liedman, Stefan Radovanovic
 
Läs om matchen här.
 
//P. 

LFK föll i kvalet

Kval till tvåan:
 
Laholms FK-IFK Malmö 1-2 (0-0)
Mål LFK: Rasmus Liedman
 
Läs om matchen här.
 
Returen spelas på Malmö IP lördag kl 14.
 
//P.

LFK kvalar i helgen

Lördag:
 
Kval till tvåan:
 
Laholms FK-IFK Malmö kl 14:00, Glänninge Park (Fritt inträde)
 
Läs om det fria inträdet här.
 
Läs krönika om kvalet här.
 
Läs LFK:s trupp här.
 
//P.

Vinst för LFK och LTIK

Kval till tvåan:
 
Laholms FK-GIF Nike 2-1 (0-0)
Mål LFK: André Josefsson, Gjenis Zeqiri
 
LFK vidare med totalt 4-1. Dubbelmöte mot IFK Malmö i det avgörande kvalet. Inleds på Glänninge Park lördag kl 14:00.
 
Läs om Nike-matchen här.
 
Femman:
 
Lilla Tjärby IK-Rinia IF 3-0 (1-0)
Mål LTIK: Simon Vedin 2, Dennis Wernebäck (straff)
 
Läs om matchen och LTIK:s säsong här.
 
//P.

Inför helgen

Lördag:
 
Kval till tvåan:
 
Laholms FK-GIF Nike kl 14:00, Glänninge Park
 
Femman:
 
Lilla Tjärby IK-Rinia IF kl 14:00, Lilla Tjärby IP
 
//P.

Resultat helgen

Lördag:
 
Kval till tvåan:
 
GIF Nike-LFK 0-2 (0-1)
Mål LTIK: Adam Vernersson, Gjenis Zeqiri
 
Läs om matchen här.
 
Femman:
 
LTIK-Sperlingsholms IF 3-0 (2-0)
Mål LTIK: Dennis Wernebäck (straff), Anton Herrstedt, Adam Johansson
 
Läs om matchen här.
 
Sexan:
 
RGIF-Oskarström IS 1-6 (0-3)
Mål RGIF: självmål 
 
Simlångsdalens IF-SBK 4-4 (1-2)
Mål SBK: Kewin Hansen, Nderim Peci, Besart Mazreku, Ibbe Zed 
 
Torup/Rydö FF-HIS 1-2 (0-1)
Mål HIS: Robert Persson, Felix Eriksson
 
Trönninge IF-SIF 1-1 (0-1)
Mål SIF: Simon Olsson
 
Söndag:
 
Damtvåan:
 
Västra Karup IF-LFK 1-6 (1-2)
Mål LFK: Ida Axeldal 2, Elin Karlberg, Moa Larsson, Amelie Wennström, Louise Thulin
 
Läs om matchen här.
 
//P.

Inför helgen

Lördag:
 
Kval till tvåan:
 
GIF Nike-LFK kl 14:00, Lomma IP
 
Femman:
 
LTIK-Sperlingsholms IF kl 14:00, L:a Tjärby IP
 
Sexan:
 
RGIF-Oskarström IS kl 14:00, Björkvallen
 
Simlångsdalens IF-SBK kl 14:00, Simlångsdalens IP
 
Torup/Rydö FF-HIS kl 14:00, Torulund
 
Trönninge IF-SIF kl 14:00, Tuvasvallen
 
Söndag:
 
Damtvåan:
 
Västra Karupm IF-LFK kl 14:00, Västra Karup IP
 
//P.

Resultat helgen

Lördag:
 
Trean:
 
LFK-Varbergs BoIS 2-2 (0-1)
Mål LFK: Lucas Ragnarsson, Stefan Radovanovic
 
Läs om matchen här.
 
Fyran:
 
Bua IF-GIF/VIF 7-0 (3-0)
 
Sexan:
 
HIS-RGIF 4-3 (2-1)
Mål HIS: Felix Eriksson 2, Joel Åkesson, Jacob Schön
Mål RGIF: Noak Nilsson 2, Olle Günther Hanssen
 
Söndag:
 
Femman:
 
Löftadalens IF-LTIK 2-1 (0-0)
Mål LTIK: Simon Vedin
 
Läs om matchen här.
 
Sexan:
 
SBK-Torup/Rydö FF 2-4 (0-2)
Mål SBK: Kewin Hansen, Said Mohamad
 
SIF-Skuggan BoIS 1-2 (0-1)
Mål SIF: Oscar Gustafsson
 
//P.

Om

Min profilbild

Johan

RSS 2.0