Jonte till Tvååker

För tre säsonger sedan kom Jonatan Eriksson till LFK från Knäreds IK. Nu går 23-åringen vidare till Tvååkers IF i division 1. Jonte har gått från att vara skyttekung i sexan till att bli skyttekung i trean. Att han nu tar nästa steg känns fullkomlgt logiskt. Under tisdagskvällen skrev Jonte på ett tvåårskontrakt med Tvååker.
 
Läs om övergången här.
 
Senare under tisdagskvällen gjorde LFK klart med sina två första nyförvärv inför nästa säsong i Otto Nilsson från Ysby BK och Daniel Radovanovic från Snöstorp Nyhem FF. Båda gjorde 90 minuter när LFK besegrade Halmia i lördags och båda två har mycket att bidra med.
 
Läs om övergångarna här.
 
//P. 

LFK vann

Resultat lördag:
 
Träningsmatch:
 
Laholms FK-IS Halmia 2-1 (2-0)
Mål LFK: Rasmus Liedman, Erik Pålsson
 
LFK:s lag:
 
Rasmus Lundgren,
André Josefsson (K), Erik Pålsson, Ludvig Gustafsson,
Besfort Shulemaja, Marcus Nilsson, Lucas Ragnarsson, Daniel Radovanovic,
Rasmus Liedman, Max Sjöstrand, Otto Nilsson
 
Markus Johansson, Jonathan Roslund, Adam Vernersson, Zett Wyke
 
Otto Nilsson (YBK) och Daniel Radovanovic (SNFF) testar med LFK. Båda gjorde bra ifrån sig i träningsmatchen mot Halmia. Överlag en positiv och stabil insats i nytt spelsystem för LFK:arna.
 
Läs mer om matchen här.
 
//P. 

Skogaby BK:s 'Vintercupen' 2017

25-nov Grupp 1 

Knäred 

LFK vit 

SBK 2 

Hasslöv 2 

Ysby 

 

08.00 Knäred - LFK vit

08.20 SBK 2 - Hasslöv 2

08.40 Ysby - Knäred

09.00 LFK vit - SBK 2

09.20 Hasslöv 2 - Ysby

09.40 Knäred - SBK 2

10.00 LFK vit - Hasslöv 2

10.20 SBK 2 - Ysby

10.40 Hasslöv 2 - Knäred

11.00 Ysby - LFK vit

 

25-nov Grupp 2 

LFK svart 

Sperlingsholm 

GIF/VIF 2 

Ränneslöv 

Trönninge 

 

11.20 LFK svart - Sperlingsholm

11.40 GIF/VIF 2 - Ränneslöv

12.00 Trönninge - LFK svart

12.20 Sperlingsholm - GIF/VIF 2

12.40 Ränneslöv - Trönninge

13.00 LFK svart - GIF/VIF 2

13.20 Sperlingsholm - Ränneslöv

13.40 GIF/VIF 2 - Trönninge

14.00 Ränneslöv - LFK svart

14.20 Trönninge - Sperlingsholm

 

25-nov Grupp 3 

Hasslöv 1 

Walldia 

LTIK 2 

GIF/VIF 1 

KHFF 

 

14.40 Hasslöv 1 - Walldia

15.00 LTIK 2 - GIF/VIF1 

15.20 KHFF - Hasslöv 1

15.40 Walldia - LTIK 2

16.00 GIF/VIF1 - KHFF

16.20 Hasslöv 1 - LTIK 2

16.40 Walldia - GIF/VIF1 

17.00 LTIK 2 - KHFF

17.20 GIF/VIF1 - Hasslöv 1

17.40 KHFF - Walldia

 

02-dec Grupp 4 

LTIK 1 

Skottorp 

HBK futsal 

SBK 1 

Stenungsund 

 

09.00 LTIK 1 - Skottorp

09.20 HBK futsal - SBK 1

09.40 Stenungsund - LTIK 1

10.00 Skottorp - HBK futsal

10.20 SBK 1 - Stenungsund

10.40 LTIK 1 - HBK futsal

11.00 Skottorp - SBK 1

11.20 HBK futsal - Stenungsund

11.40 SBK 1 - LTIK 1

12.00 Stenungsund - Skottorp

 

02-dec Kvartsfinaler 

12.30 Segr gr 1 - Tvåa gr 3

12.50 Segr gr 2 - Tvåa gr 1

13.10 Segr gr 3 - Tvåa gr 4

13.30 Segr gr 4 - Tvåa gr 2

 

02-dec Semifinaler 

13.50 Segr kv 1 - Segr kv 3

14.10 Segr kv 2 - Segr kv 4

 

02-dec Match om 3:e pris 

14.30 

 

02-dec FINAL 

14.50


Skottorp får friplats i division 6

Skottorps IF har erbjudits en vakant plats i division 6 och tackat ja.
 
Läs om "uppflyttningen" på Laholms Tidnings webb. 
 
//P.

RSS 2.0