Cup

Halmstad Demonteringsteknik AB och IF Leikin välkomnar er till en fotbollscup för företag, korp och kompislag!

Var: Kombihallen, Halmstad Arena IP
Form: Futsal på konstgräs med 7mannamål. 1 målvakt och 4 utespelare på plan, och max 5 avbytare
När: lördagen den 21 april 2012
Antal lag: Max 16 lag, först till kvarn gäller!
Anmälning senast: 6 april till info@leikin.se
Startavgift: 1200: -/lag Betalas till Bankgiro: 5262-4129, märk betalning med HDT-Cupen och företag/Lag Anmälan är giltig först efter inbetald startavgift.

Minst 4 matcher per lag.

Överskott av cupen går till Leikins ungdomsverksamhet!

Välkomna med er anmälan!

IF Leikin
Kristinehedsvägen 4
302 44 Halmstad
Telefon: 035-158202
Fax: 035-121202
info@leikin.se
www.leikin.se

Falkenberg vann LIBK:s cup

Det blev till slut FC Falkenberg som vann LIBK:s dagcup. Och det var hur rättvist som helst. I semifinalen vann man mot fjolårsvinnarna Brushorna med Kawar Betkari, Gabi Mourad och Berat Sulejmani bland spelarna. 5-1 blev det till slut. I finalen ställdes man mot Ängelholms Young Boys, som i sin semi besegrat bästa Laholmslaget, KNIFF (KIK- och GIF/VIF-spelare plus Emil Hermansson) med 2-0. KNIFF hade så långt gjort en bra cup, men väl i semin var Young Boys aldrig riktigt hotade och det small till tre gånger i Simon Silvanderssons virke utöver målen.

Finalen var till en början jämn, men sedan kunde Falkenbergarna ta över och slutligen vinna med klara 3-0. Man hade cupens bästa målvakt, bästa back och dessutom skyttekungen i sitt gäng (tyvärr vet jag inte vad killarna heter). Näst bästa Laholmslag blev Laholmsgnagarna med Niklas Vepsä i kassen. Cupen förflöt i år utan några större störningsmoment. Både spelare och publik skötte sig, även om det ibland var lite hetsigt, men det ska det ju vara. Det lär bli dagcup istället för nattcup även framöver.

//P. 

INTERSPORT 13 DAGSCUP 7/1-12.

GRUPP A.                          GRUPP B.                          GRUPP C.       

SBKW Ultras                     Brushorna                          Ferizaji

Kurdiska IF                       El Chinos                            Steve och Grabbarna

Veteranerna                       Kurdiska IF 2                    FC Malmö

K-N-I-F-F                           De Tyngaste av de alla     Laholmsgnagarna

FC Samba                          Ängelholms Young Boys   FC Falkenberg

                     

                                                                                      

                      GRUPPSPEL.      12 Min/Match.

                                                                                                                            GRUPP.

09.00             SBKW Ultras-----Kurdiska IF                                                            A

09.15             Veteranerna-------K-N-I-F-F                                                              A

09.30             Brushorna--------El Chinos                                                                 B

09.45             Kurdiska IF 2---------De Tyngaste av de alla                                    B

10.00             Ferizaji---------Steve och Grabbarna                                                  C

10.15             FC Malmö--------Laholmsgnagarna                                                   C

10.30             FC Samba--------SBKW Ultras                                                           A

10.45             Kurdiska IF--------Veteranerna                                                          A

11.00             Ängelholms Young Boys-------Brushorna                                          B

11.15             El Chinos--------Kurdiska IF 2                                                            B

11.30             FC Falkenberg--------Ferizaji                                                              C

11.45             Steve och Grabbarna----FC Malmö                                                   C

12.00             K-N-I-F-F--------SBKW Ultras                                                           A

12.15             Kurdiska IF--------FC Samba                                                             A

12.30             De Tyngaste av de alla--------Brushorna                                           B

12.45             El Chinos--------Ängelholms Young Boys                                          B

13.00             Laholmsgnagarna------Ferizaji                                                           C

13.15             Steve och Grabbarna--------FC Falkenberg                                       C

13.30             Veteranerna--------SBKW Ultras                                                       A

13.45             K-N-I-F-F--------FC Samba                                                                 A

14.00             Kurdiska IF 2--------Brushorna                                                          B

14.15             De Tyngaste av de alla--------Ängelholms Young Boys                    B

14.30             FC Malmö--------Ferizaji                                                                     C

14.45             Laholmsgnagarna------FC Falkenberg                                               C

15.00             Kurdiska IF--------K-N-I-F-F                                                              A

15.15             FC Samba--------Veteranerna                                                             A

15.30             El Chinos--------De Tyngaste av de alla                                           B

15.45             Ängelholms Young Boys--------Kurdiska IF 2                                   B

16.00             Steve och grabbarna------Laholmsgnagarna                                     C

16.15             FC Falkenberg-------FC Malmö                                                         C

 

 

                      KVARTSFINAL.                                    15 min/match.

 

16.40             A 1 ---------Näst Bästa 3:an

17.00             B 2----------C 2

17.20             C 1----------A 2

17.40             B 1----------Bästa 3:an

 

 

 

SEMIFINAL.                                          15 min/match.

 

18.00             Segraren  A 1/N.B 3:an--------B 2/C 2

18.20             Segraren  C 1/A 2--------B 1/Bästa 3:an

 

 

FINAL.                                                    15 min/match.

 

18.45             Vinnarna i Semin.

 

19.15             PRISUTDELNING.


RSS 2.0